Uçaklı Kars Turu

1. Gün - ÇILDIR GÖLÜ – KARS ŞEHİR GEZİSİ – ÇARLIK RUSYASI YAPILARI

                                              ***KAFKAS DANSLARI GÖSTERİSİ DÂHİL***

                         ÇILDIR GÖLÜ ATLI KIZAK KEYFİ – ZAVOT KÖYÜ GRAVYER MÜZESİ

Uçaklı Kars Turu Hava alanı transferi araç hareket saatleri

04:30 İncirli Ömür Plaza Karşısı

05:00 Mecidiyeköy Doğtaş Mobilya önü

05:30 Kadıköy Evlendirme Dairesi

05:45 Kartal Köprüsü

Sabah 06.00 da Sabiha Gökçen Havaalanında Chek-in işlemlerimizi tamamladıktan sora 08.00 de kalkan uçağımız ile saat 10.00 sularında Kars Harakani Havaalanına varıyoruz. Alanda turumuzu gerçekleştirecek rehberimiz ve aracımızla buluştuktan sonra gezimize başlıyoruz. İlk ziyaret noktamız Kars şehir merkezine çok yakın bir konumdaki Kanlı Tabya gezisi ile başlıyoruz. Kafkas Cephesi muharebeleri ve Kars işgali ile alakalı müthiş görsellerin bulunduğu, Sarıkamış Şehitlerimiz için sonsuzluk yürüyüşü salonu, Kazım Karabekir Paşa’nın vagonunu görüyoruz. Sonrasında yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculukla Ardahan ili Çıldır ilçesinde bulunan Çıldır Gölü kenarındaki restoranımızın da bulunduğu alana gidiyoruz. Burada Çıldır Gölü’nün donduğu alanda göl üzerinde yürüyebilir, Atlı Kızaklara binebilir, Kar Motosikletine binebilir, buzu delip, balık tutabilirsiniz. Aktivitelerin ardından Atalay’ın Yerinde gölden çıkan ve kış aylarının eşsiz lezzeti Sarı Balık (Sazan) yiyebilirsiniz. Yemeğimizin ardından Arpaçay üzerinden tekrar Kars’a dönüyoruz. Kars şehir merkezinde bulunan Çarlık Rusya’sı döneminden kalan bazı binaları göreceğimiz ufak bir yürüyüş yapacağız. Valilik Binası – Defterdarlık Binası – Eski Rus Konsolosluk Binası vb iyi durumda kalabilmiş binaları görme ve fotoğraflama imkânı buluyoruz. Bu gezinin ardından otelimize yerleşiyor ve günün yorgunluğunu atıyoruz.

Konaklama: Kars’ta 4* Büyük Kale Hotel

Akşam Yemeği: Otelimizde veya anlaşmalı restoranımızda yöresel yemekler eşliğinde alınacaktır.

NOT: Çıldır Gölü için belirtilen aktiviteler Göl’ün yeterli oranda buz tutması durumunda gerçekleşecektir. Göl yeterli oranda donmadıysa Atlı Kızak ve/veya diğer aktiviteler göl kenarında ki alanlarada gerçekleştirilebilir.


2. Gün - ANİ ANTİK KENTİ – BOĞATEPE (ZAVOT) KÖYÜ – KASR KALESİ – KÜMBET CAMİİ – FETHİYE CAMİİ (ALEKSANDR NEVSKY KATEDRALİ) HAMAMLAR – HEKİM EVİ

Sabah kahvaltısının ardından ilk gezi durağımız Sabah kahvaltımız ardından hareket ederek yaklaşık 50 kilometrelik ve 45 dakika ortalama sürecek olan yolculuğumuz bizi Arpaçay’ın açtığı derin vadiye ulaştıracak ki burası aynı zamanda Ermenistan ile olan sınırımız. Ani Antik Kenti tam bu sınır üzerinde ve oldukça önemli bir geçmişe sahiptir. Ani Antik Kenti: Ermeni Bagratlı Hanedanlığının 900’lü yılların sonunda bugün harabelerin bulunduğu yeri yeni merkez olarak seçip şehri inşa etmeye başlaması ile birlikte Ani tarihide başlamıştır. Sonrasında Bizans egemenliği ve 1064 yılında Selçuklu Sultanı Alpaslan’ın fethi ile birlikte Selçuklu egemenliği başlamıştır. Gürcü, Osmanlı ve Timur egemenlikleri şehirde sonraki dönemlerde devam etmiş ve 1550’lerde Osmanlıların terk etmesi ile şehirde yaşam sona ermiştir. Günümüzde Ermeni Ortodoks Mimarisinin ve Beylikler Dönemi Selçuklu Mimarisinin temellerinin bulunabildiği, ilklerinin olduğu en önemli antik alanlardan birisidir. Burada rehberimiz eşliğinde ve yürüyerek gerçekleştireceğimiz gezimizde görebileceğimiz eserlerden bazıları; Surlar ve Aslanlı Kapı, Manucehr Camii, Aziz Gregor Kilisesi, Surp Kirkor Kilisesi, Büyük Katedral gibi yapıları görme imkanı bulacağız. Programımızın bitimi sonrası Ani’den ayrılarak Kars’a döneceğiz. Yöresel ürünler eşiğinde alacağımız öğle yemeğimizin ardından tekrar biraz Kars dışına çıkıyor ve Boğatepe (Zavot) Köyüne varıyoruz. Burada Peynir Müzesi'ni gezip Kars gravyeri hakkında bilgi ediniyoruz. Sonrasında Kars merkeze dönüş için yola koyulacağız. Kars Kalesi: Tarihsel süreçte defalarca zarar görüp yeniden yapılan ve günümüzde eski sağlamlığını halen koruyan Kars Kalesi sizleri oldukça etkileyecek. Fethiye Camii: Kars’ta oldukça çok görülen Rus Mimarisi özelliği gösteren yapılardan birisidir. 19.yy. da Ruslar tarafından kilise olarak yaptırılmış ve Kars’ın kurtuluşundan sonra camiye çevrilmiştir. Hekim Evi – Kümet Camii – Hamamlar Bölgesi – Namık Kemal Evi – Ebu’l Hasan Harakani Camii – Taş Köprü gibi şehrin en eski kısmını geziyoruz. Gezi esnasında Kars Aşıklar Evi ziyaretimiz de bulunuyor. Yüzyıllara uzanan bu önemli geleneğin yaşatıldığı bu mekanda Aşık Atışması dinleme imkanı buluyoruz.   Rehberimiz eşliğinde yapacağımız yürüyüşü seveceksiniz. Aynı zamanda geleneksel ürünler ve özellikle dünyaca meşhur kaşar peynirini de satın alabilirsiniz. Akşam yemeğinden sonra rehberimiz ile iletişime geçerek Kars meşhur Kafkas Dans Gösterisi eğlencesine katılabilirler.

Öğle Yemeği: (EKSTRA)

Konaklama: Kars’ta 4* Büyük Kale Hotel

Akşam Yemeği: Evelik Çorbası – 1/8 Pilav Üzeri Kaz Eti – Ortaya (Turşu/Ezme/Kete) – Umaç Helvası – Su ve Çay (Akşam Yemeğinde Kars Kafkas Folklor Ekibi Gösterisi Hediyemizdir)


3. Gün - SARIKAMIŞ ŞEHİTLER ANITI ve KAYAK MERKEZİ – ERZURUM – ÜÇ KÜMBETLER – ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE – TAŞHAN OLTU TAŞI – İSTANBUL UÇUŞU

Sabah kahvaltısının ardından yola koyularak ilk olarak Sarıkamış Şehitler Anıtı önünde kısa bir fotoğraf molası veriyor ve şehitlerimizi anıyoruz. Sonrasında Sarıkamış içinden panoramik olarak kısa bir tur yapıyor ve Ruslar döneminde yapılmış olan Av Köşkü’nü  (Katerina Köşkü) fotoğraflıyoruz. Sonrasında Sarıkamış Kayak Merkezinde bir süre serbest zaman veriyor ve burada dileyen misafirler Telesiyej’e binip kafelerde vakit geçirebiliyorlar. Serbest zaman sonunda Horosan – Pasinler üzerinden Erzurum’a doğru yola koyuluyoruz. Soğuk denince ilk akla gelen iki şehir ama kışın en yakıştığı şehirler de olan Erzurum’da ilk durağımız öğle yemeği için Çağ Kebabı alacağımız restoranımız oluyor. Yemekten sonra gezimize Üç Kümbetlerden başlayacağız. Klasik Anadolu mimarisinin başlangıcı sayılan karışımın en güzel örnekleri olan bu mekânda fotoğraflarımızı çektikten sonra Erzurum Ulu Camiini ziyaret edeceğiz. 800 yıllık ve 6000 kişi kapasiteli eser halen aktif. Çifte Minareli Medrese ile tüm Anadolu’nun en heybetli yapılarından birini görme ve fotoğraflama imkânı bulacağız. 1243 Kösedağ Savaşı sonrası karmakarışık siyasi ortamda yapılan süslemeleriyle bu eşsiz mekânı gezme imkânı buluyoruz. Ardından Yakutiye Medresesi ve Lala Paşa Camiini görüyoruz. Medresenin içinde bulunan müzede Erzurum’a ait ilginç detaylar ilginizi çekecektir. Sonrasında Taş Han (Rüstempaşa Bedesteni) ziyaretimizi yapıyoruz. Oltu Taşından yapılan takılar ve birbirinden ilginç eserlerin sergilendiği bu tarihi ile içi içe alışveriş mekânında bir süre geçirdikten sonra gezimizin finalini Erzurum Ev’inde yapıyoruz. Kırlangıç Tavanlı ve ilginç mimari karakteriyle bu eşsiz mekânda çay / kahvelerimizi yudumluyoruz. Ardından Erzurum Havaalanına gidiyor ve saat 20.45’te kalkacak uçağımıza binerek İstanbul’da bu güzel geziyi sonlandırıyoruz. Bir başka gezide görüşmek ümidi ile vedalaşıyoruz.

 

Öğle Yemeği: Erzurum Çağ Kebabı şeklinde alınacaktır. Yanında garnitürü, meşrubat ve kadayıf dolması ile menü şeklinde alınacaktır.

 

MUTLAKA GETİRİNİZ: Hava şartlarına göre giyinmeyi unutmayın lütfen. Kar ve soğuk hava koşullarını düşünerek; kalın giyecekler, bere, eldiven, güneş gözlüğü ve bunun gibi şeyleri lütfen unutmayınız. Kullandığınız zorunlu ilaçlar var ise lütfen yedekleri ile yanınızda bulundurunuz.

FİYATA DÂHİL OLANLAR: *Gidiş-Dönüş Uçak Biletleri *Bölgedeki tüm ulaşımlar *Profesyonel Rehberlik Hizmeti *Boğatepe Köy Gezisi *Çıldır Gölü gezisi *2 Gece Otel Konaklama *2 Sabah kahvaltısı *2 Yöresel Akşam Yemeği *Kafkas Gecesi Yöresel Oyunlar *Zorunlu Seyahat Sigortası *Güler Yüzlü, Kaliteli Hizmet

FİYATA DÂHİL OLMAYANLAR: *Öğle Yemekleri *Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri *Yemeklerde alınacak içecekler


Fotoğraf Galerileri

Fiyatlar

Müsaitlik Takvimi

Odanın müsait olmadığı günleri belirtir.

Fırsatları e-posta adresinize gönderelim